Yabancılara Oturum İzni | Yabancılara Çalışma İzni | Vize | Hakkımızda | İletişim

Yabancılarla İlgili Haberler

Türkiye ikamet tezkeresi İşlemlerin de bulunacak yabancıların dikkatine!

Türkiye ikamet tezkeresi İşlemlerin de bulunacak yabancıların dikkatine!

Türkiye Cumhuriyeti devletine hangi ülke pasaportu ile giriş yapılacak olunursa olunsun 180 gün içinde 90 günden fazla kalmak isteyen Yabancıların Türkiye ikamet izni alması gerekmektedir. Türkiye ikamet izni Yabancılar Şube Müdürlüğü çalışma ve yetki alanında bulunurken Türkiye Çalışma izni ise, Çalışma Bakanlığı Yabancılar Şube Müdürlüğünün yetki ve hizmet alanında bulunmaktadır.

İş maksadıyla Türkiye’ye gelen Yabancılar Türkiye’ye giriş yapmalarının ardından en geç 30 gün içerisin de ikamet tezkeresi başvuruları yapmaları gerekirken, İkamet tezkeresi alma kapsamında gerek olmayan yabancılar ise Türkiye’ de bulunan diplomatik, misyon, Konsolosluk temsilcileri, NATO görevinde bulunan askeri personel ve yine Türkiye’ de temsilciliği bulunan uluslararası kuruluşların görevli kimseleridir. Bu yabancılara, ikili ve Uluslararası anlaşmalar neticesinde verilmiş Uluslararası kimlik kartları Yabancılar ikamet tezkeresi olarak kabul edilir. Türkiye Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün yabancılara verdiği ‘’ yabancılara mahsus kimlik kartı’’ ikamet tezkeresi olarak kabul görmemektedir.

Yabancılar kimlik kartı ile ikamet tezkeresi birbirinden farklı amaçlar içerir. Yabancılar ikamet tezkeresi işlemlerinde bulunacak yabancılar için en önemli veri ve bilgi kaynağı olarak kişinin pasaportu kabul görecektir. Yabancılar randevu müracaat formu pasaport bilgilerine göre eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmalıdır.

Yabancılar ikamet izni kategorileri aşağıda seçenekler halinde mevcuttur, yabancılar ikamet izni başvurularında bulunacak kimseler ikamet izni amacını doğru bir şekilde seçerek başvuru işlemlerinde bulunmalıdır. Amacına uygun bir şekilde seçilmemiş ikamet tezkeresi başvuru işlemleri kabul edilmezken yabancılar randevunuz iptal olacak ve başvurunuz olumsuz bir şekilde sonuçlanacaktır.

Yabancılar ikamet tezkeresi işlemleriniz için ikamet tezkeresi amacınızın iyi saptanabilmesi adına Türkiye yabancılar ikamet tezkeresi kategorileri aşağıda ki gibidir;

 • Kısa dönem ikamet izni

 • Aile ikamet izni

 • Öğrenci ikamet izni

 • Uzun dönem ikamet izni

 • İnsani ikamet izni

 • İnsan ticareti mağduru ikamet izni

 

Yabancılar şube müdürlüğüne ikamet izni işlemleri için başvuru gerçekleştirecek yabancıların dikkatine!

Yabancılar Şube Müdürlüğü İstanbul, Yabancılar Şube Müdürlüğü İzmir, Yabancılar Şube Müdürlüğü Ankara, Yabancılar Şube Müdürlüğü İstanbul Kumkapı ve Türkiye Yabancılar İşlemleri üzerine hizmet vermekte olan Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubeleri, Yabancılar ikamet izni işlemleri için randevu ile başvuru kabul etmektedir. Yabancılar ikamet tezkeresi işlemleri için Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesinden randevu almayı unutmayınız.

Yabancılar şube müdürlüğünden ikamet tezkeresi işlemleri için randevu nasıl alınır?

Yabancılar Şube Müdürlüğünden ikamet tezkeresi işlemleri için randevu alacak kimseler ikamet ettikleri bölgenin hizmet alanı içerisinde bulunan Yabancılar Şube Müdürlüğünün web üzerinde bulunan randevu alma sistemlerini kullanarak online olarak randevularını alabileceklerdir.

Yabancılar şube müdürlüğünden randevu alabilmek için gerekli olanlar?

 • Yabancılar ikamet tezkeresi işlemlerinde bulunacak kimselerin kişisel bilgileri eksiksiz olmalı

 • Yabancılar ikamet tezkeresi başvuru işlemleri için başvuru sebebi belirlenmiş olmalı

 • Yabancılar ikamet randevusu alınacak olan yerde renkli çıktı alınabilecek gerekli sistemler mevcut olmalıdır. (Yabancılar oturum izni randevusunun alınmasının ardından sizlere sunulan başvuru formunun renkli çıktısı alınmalıdır)

Yabancılar şube müdürlüğünden randevu alarak ikamet tezkeresi işlemlerini yürütecek kimselerin dikkatine!

 • Randevu alarak Yabancılar şubesine gidecek kimseler başvuruya eksiksiz evrakları ile gitmeli

 • Randevu saat ve tarihinde Yabancılar Şube müdürlüğünde olmalı

 • İkamet tezkeresi işlemleri için kişi de yeterli miktarda ikamet tezkeresi harç ücreti bulunmalıdır.

Lütfen dikkat; Yabancılar işlemleri için Emniyet Genel Müdürlüğü Yabancılar Şube’den randevu alan kimseler vize süreleri ve ikamet tezkere süreleri bitmiş olsa bile randevu alınan tarih yeni başvuru tarihi olarak kabul edilecektir.

Ayrıca Yabancılar işlemleri için İstanbul Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesinden randevu almış kişilerin randevu iptali ve randevu sorgulamalarına yönelik Emniyet çalışmaları hafta içi her gün Pazartesi, Cuma 13.00 ila 16.00 saatleri arasında Yabancılar Şube Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır.

Vize muafiyeti ile gelen yabancıların ikamet izni işlemleri

Türkiye devleti ile yapılan karşılıklı anlaşmaları neticesin de Türkiye devleti sınırlarına vize muafiyeti anlaşmaları gereğince vize almadan giriş yapmış olan Yabancılar Türkiye ikamet tezkeresi almak istemeleri halinde, Türkiye oturum izni ve ikamet tezkeresi başvurularına anlaşma gereği geçerli olan vize muafiyet süresinin sona ermesinin ardından başvuru işlemlerine başlayabileceklerdir. Vize muafiyet süresinin son ermesinin ardından söz konusu yabancılar en geç 15 gün içerisinde Yabancılar ikamet izni ve oturum izni işlemlerine başlamış olmaları zorunludur. Vize muafiyeti ile gelen Yabancıların vize sürelerinin sona ermesinin ardından 15 gün içerisinde ikamet tezkeresi başvurularında bulunmamış olması halin de ise cezai yaptırımlarla karşılaşacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

Yine söz konusu Yabancılar Türkiye çalışma izni almak istemeleri halinde önce Türkiye oturum izni almaları gerekecektir.

İkamet izni süresi bitmiş olan yabancıların dikkatine!

İkamet tezkeresi almış ve ikamet tezkere süresi sona ermiş olan Yabancı kişiler ikamet tezkere sürelerinin sona ermesinin ardından en geç maksimum 15 gün içerisinde İkamet tezkere süresinin uzatma işlemlerine başlamış olmaları gerekmektedir. 15 gün içerisinde ikamet tezkere süresinin uzatılmaması halinde muhtemel adli ve maddi cezai yaptırımlarla karşılaşılabilecektir. Türkiye oturum izni ve defterleri ise en fazla 4 defa uzatma işlemlerine olanak vermektedir. Türkiye ikamet tezkere süresi ise 5 yıl olarak verilmektedir. Dışişleri Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığının çalışmaları ve görüş almaları sonucu bu süre daha kısa veya daha uzun olabilecektir.

İkamet izni olup yurtdışına çıkış yapan ve İkamet tezkeresi son ermesi halinde geçerli bir neden göstermeksizin 6 ay içerisinde uzatmayan yahut Türkiye’ de olmasına rağmen uzattırmayan yabancılar Türkiye’de izinsiz ikamet izinli olarak kabul edilecektir.

İkamet tezkeresini kaybeden yabancıların dikkatine!

İkamet tezkeresini kaybetmiş olan Yabancı kimseler vakit kaybetmeksizin yeni İkamet tezkeresi işlemlerine başlamış olmaları gerekmektedir. Yeni İkamet tezkeresi başvuruları için mevcut olan İkamet tezkeresi harç bedelinin yarı fiyatı alınacaktır. Türkiye oturum izni defter ücretinde ise herhangi bir indirim yapılamamaktadır.

Sınır dışı edilmiş ve yeniden Türkiye’ye giriş yapmış Yabancılar ise 1 yıla kadar hapis veya adli para cezası uygulamaları ile karşı karşıya kalacaktır.

Turistik maksatlı ikamet izni başvurularında bulunacak olan yabancıların dikkatine!

Türkiye devleti sınırlarına karşılıklı anlaşmalar neticesinde vize muafiyeti ile girmiş olan Yabancılar, turistik vize sürelerinin sona ermesinin ardından 3 ay (90 gün) ek süre olarak turistik amaçlı ikamet izni verilebilmektedir.

Karşılıklı anlaşmalar neticesinde turistik amaçlı ikamet izni alabilme imkânlarından yararlanabilecek ülkeleri ise ABD, Almanya, Avustralya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Japonya, Kanada, Lüksemburg, Norveç, Portekiz, Yeni Zelanda ve Yunanistan’dır.

Türkiye devletinin karşılıklı anlaşmaları kapsamında bulunmayan yani yukarıda ki ülkeler arasında yer almayan ülke vatandaşları vize sürelerinin son ermesinin ardından Türkiye sınırlarını terk etmek zorundadırlar.

B gurubu ülke vatandaşları yani Türkiye devleti ile vize muafiyeti bulunan ülkelerin vatandaşları Türkiye sınırlarına giriş yapmaları ve vize muafiyet süresinin sona ermesinin ardından 90 gün geçerli turistik ikamet izni alma hakları 12 ay içerisinde tek seferliğe mahsus olacaktır.

Çıkış için ikamet izni alacak yabancıların dikkatine!

Türkiye Cumhuriyeti valilikleri vize veya ikamet izni ihlalinde bulunmalarının ardından Türkiye sınırlarını terk edeceğini beyan ederek yıl içerisinde 12 ay da 1 defaya mahsus sınırlı olmak koşulu ile çıkışını teminen 15 günü geçmeme koşulu ile İkamet tezkeresi düzenleyebileceklerdir. Çıkışının teminen ikamet tezkeresi Yabancıların şahsen başvuru yapmaları halinde geçerli olan bir uygulamadır. Çıkış için ikamet tezkeresi alma hakkı yapılan denetleme ve çalışmalarla Türkiye’de kaçak olarak kalan Yabancılar için geçerli değildir.

 

İkamet Tezkeresi
Çeşitleri ve Başvurular
İçin Gerekli Evraklar

- Çalışma Amaçlı Oturum

- İkamette Kesinti

- İkamet Müraacat Süresi

- İkamet Tezkeresi Uzatılması

- İkamet Kağıdını Kaybedenler

- Aralıklı İkamet Etmek

Yabancı Oturum İzni | Yabancı Çalışma İzni | Vize | Hakkımızda | İletişim
(c) Yabancilar.org / 2010 / Name and Logo are registered trademarks. Her hakkı mavhuzdur.